עייפות בספורט – ההבדל הפסיכולוגי

בספורט סיבולת אנחנו נלחמים הרבה בעייפות. לפעמים זה בראש, לפעמים בגוף, לפעמים תזונה לא נכונה ופלעמים חלוקה לא טובה מספיק של מאמץ. הסיבות כמעט אינסופיות – ולכן חשוב כל כך לנסות להבין מה עומד מולנו – כדי שנוכל לנסות להתגבר על העייפות הזו.

מכירים את הרגעים האלה בסוף העליה שהרגליים לא יכולות לתת עוד כלום, הריאות בקושי נושמות והכל כואב, רגע לפני ההתמוטטות אתם פתאום מקבלים כוח לתת עוד מכה, עוד עליה, ומסיימים בקלות ובכוח את מה שרק לפני רגע חשבתם שיהרוג אתכם?

מה קרה שם באותו רגע?

עייפות היא לא דבר פיזי בפני עצמה – היא איתות של הגוף למוח שמטרתו המקורית לסמן שיש בעיה, אך כמו בכל איתות, יש זיופים. יש איתותים שנועדו להזהיר, ויש רמות של הזהרה. כספורטאים אנחנו חייבים למצא את הקו העדין בין לא להקשיב להם ולהגיע לתוצאות מופלאות, לבין להשתיק אותם, להתייבש ולגמור בבית חולים או עם פציעה כרונית. הניסיון וההקשבה הם הגורמים המבדילים בין הסוגים.

פעמים רבות דיברתי עם זהר ברצים את ישראל על העובדה שהריצה שלנו קשה בדיוק בחצי שעה יותר ממה שאנחנו מתכננים. אם מתכננים שעתיים, מתחיל להיות קשה אחרי שעה וחצי. אם מתכננים ארבע שעות, הקושי הגדול מתחיל אחרי שלוש וחצי. תמיד צחקנו על זה, וההבנה האמיתית שלי היא שמכיוון שהרבה בראש, עדיף לפעמים להתרכז בהוויה בזמן הריצה – לרוץ בלי זמן, בלי בלי מטרות. אם נכנסים לזה – זה עובד.

במחקרים שנעשו נתנו חוקרים לספורטאים לרוץ שלושים שניות במאמץ על. מבלי להודיע למתאמנים, שינו את זמן הריצה (ואת השעון המודד) לזוז לאט יותר, ולמעשה זמן המאמץ היה 36 שניות. הרצים החלו להוריד את המהירות ולהשבר אחרי 33 שניות. לאחר מכן במבחנים דומים, ללא שינוי השעון, התחילו המתאמנים להחלש ב27 שניות. המסקנה: ההתעייפות היתה בראש, ולא בגוף. מדהים.

אז מה אנחנו יכולים לעשות בנידון?

  • כשיש לכם אימון קשה, לא מוצלח, אל תבזבזו אותו – השתמשו בו כאימון הכנה פסיכולוגי. אתם עוד תזדקקו לזה.
  • אם הראש חושב על כאב, קושי, סבל – אל תנסו לחשוב על אושר, שמחה, מטרה. זה לא עובד. במקום זה תנסו להכנס לזן – לא לחשוב על כלום. פשוט להיות. פשוט להשלים את הריצה, הרכיבה. לרגע לנסות להיות זומבים כמעט. מצאתי שזה קל יותר ועובד הרבה יותר.
  • שינוי קצב – אל תאטו – הגבירו את הקצב. מחקרים מראים שדדוקא העלאת הקצב שולחת סימנים שמעירים אתכם מחדש למאמץ.

פסיכולוגיה היא דבר נהדר, ובמרבית המקרים המוח אכן חזק מהגוף. השתמשו בו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *